Polyuretan má svou historii z dob před 2. světovou válkou, kdy tým pod vedením profesora Otta Bayera v roce 1936 v Německu zjistil zkoumáním vznik polymerů, jež pojmenoval jako polyuretany. Měly velmi zajímavé vlastnosti pro výrobu umělých hmot a vláken a v roce 1942 byly uvedeny na trh. Ve větším měřítku odstartovalo jejich výrobu další zkoumání, tentokráte amerických vědců po roce 1942. Skutečný rozmach polyuretanů nastal až v roce 1957, kdy začala spolupráce a vývoj v oborech jako je chemický či strojírenský průmysl nebo zpracovatelé, jež sami produkovali PUR pěnu. V tomto roce byla PUR pěna poprvé použita např. při výrobě čalounění. Za tu dobu prošla PUR pěna a potažmo PUR matrace nejrůznějšími inovacemi. Do popředí se dostávají nové technologie, a proto má nyní tato pěna daleko lepší vlastnosti než kdysi. Vývoj se nezastavil a dnešní polyuretanová pěna se s tou tehdejší nedá srovnávat.

Jak vzniká polyuretanová pěna?

Polyuretanová pěna, která se používá k výrobě matrací, vzniká reakcí vícefunkčních izokyanátů s hydroxilovou složkou. Suroviny jsou vloženy do napěňovacích strojů se směšovací hlavou. Za vysokých otáček se připraví homogenní kapalina, která se nalije na pás. Zde proběhnou všechny reakce, jež vedou k napěnění, a to v průběhu pouhých pár sekund. K napěnění surovin dochází za pomocí vzniklého CO2. Proces se nazývá polymerace a po jeho ukončení je k dispozici konečný výrobek – pěnový blok. Vyjímá se zhruba po 10 až 20 minutách. Podle toho, jak se pěna při výrobě zpracovává nebo, co se do ní přidá, vznikne určitý, pokaždé jiný typ pěny s různými vlastnostmi – tvrdší, měkčí, s většími či menšími póry.

K výrobě pěnových matrací se může používat i polyuretanová drť (nese označení RE pěna). Ta se za použití technologie a lepidla slisuje do forem, např. bloku. Z něj se pak využívají přířezy. Je to vlastně rozdrobený a opětovně tlakem pojený PUR materiál s pojidlem do nové matracové desky. RE pěna má větší hmotnost i tuhost. V matracích bývá součástí především jádra, protože jí dodá tuhost. Jako ložná plocha se drť používá tehdy, pokud chceme získat matraci s vyšší nosností.

Co vše se z PUR pěny vyrábí?

PUR pěna se nevyužívá jen v oblasti výroby matrací, ale i v jiných oborech a odvětvích. V praxi skvěle poslouží jako zvuková izolace, čalounění sedacích souprav, křesel, polštářů, sedáků židlí, výplní dveří nebo v interiérech automobilů, přidává se do lepidel, barev či jako stříkaná tepelná izolace. Vidíte, že má opravdu široké uplatnění.

PUR pěna Eurofoam

Jako výrobci matrací Grossmann Matrace dnes úzce spolupracujeme s dodavateli pěn, jež neustále reagují na budoucí požadavky trhu a pracují na zkvalitnění pěn a jejich funkcí. K výrobě polyuretanových matrací využíváme materiál známý pod označením Eurofoam. Jedná se o komfortní pěnu v rámci standardní řady, která vyniká zejména svou propustností vzduchu a buněčnou strukturou s malými póry.

Komfortní pěny Eurofoam mají hustotu 15 až 110 kg/m3 a odporem proti stlačení 1,0 až 31,0 kPa. Všechny tyto pěny jsou certifikovány podle normy Öko-Tex Standard 100 a standardu EUFAC. Svým provedením úspěšně konkurují jiným materiálům, jako je studená či paměťová pěna.