Je dávno známo, že spánek je velice důležitý pro celkovou regeneraci našeho těla i mysli. Ačkoliv by dospělý člověk měl denně spát 7 až 9 hodin denně, nezáleží tak na délce, jako na kvalitě. Jedním z faktorů ovlivňující spánek je nepochybně matrace, na které spíme. Pokud jste narazili na tento článek, nejspíše uvažujete o koupi matrace z PUR pěny. Jak se při jejím výběru zorientovat, abyste si zbytečně nezadělali na zdravotní problémy? To se nyní dozvíte.

Pěnové matrace, stejně jako pružinové matrace, patří ke stálicím na našem trhu. Základem těchto matrací je pěnový polyuretan, který se může prodávat pod různými názvy, přičemž nejznámější ochrannou známkou je molitan. Možná si i vy vybavujete ještě svou starou molitanovou matraci, na které spalo spoustu z nás. Oproti minulosti jsou však matrace z PUR pěny zcela něco jiného. V mnohém se změnily, především co se kvality a vlastností týče. Dnes svým provedením polyuretanová pěna úspěšně konkuruje jiným materiálů používající se k výrobě produktů pro zdravý spánek.

Jaké máte možnosti při výběru matrace z PUR pěny?

V rámci PUR matrací lze pořídit modely jednolité, tzv. homogenní. Jedná se o takové varianty, jež jsou vyrobené z jediné vrstvy polyuretanové pěny. Materiál je v podstatě monoblok a tato matrace je ve všech směrech stejná. Výroba probíhá tak, že se pěna uřízne do požadovaného rozměru, patří potahem a model je připraven k prodeji. Takové matrace se řadí k těm nejlevnějším.

matrace Brigita

Matrace Brigita je vyrobená z 16 cm vysoké profilované PUR (komfortní) pěny o objemové hustotě 30kg/m3 s tvrdostí H3 na ložných plochách.

Druhou možností jsou modely, které se skládají z několika vrstev PUR pěny o různé objemové hustotě. Pro představu se nejedná o matrace z paměťové pěny nebo matrace ze studené pěny, neboť toto jsou zcela odlišné druhy pěn. Jde o to, že k výrobě se využívají opravdu pouze polyuretanové pěny a takové matrace pak mají sendvičové provedení. Mezi typické charakteristiky těchto modelů patří různá tuhost z každé strany, což je velmi žádanou vlastností. Takto si lze zvolit tu stranu, která vám svou tvrdostí/měkkostí vyhovuje více. Sendvičové matrace jsou velmi oblíbené a žádané.

Sendvičová matrace DONAU PUR nabízí kombinaci hned 5 různých PUR komfortních pěn a řadí se k velice kvalitním a cenově dostupným modelům.

Třetí variantou jsou matrace, k jejíž výrobě je použita PUR pěna, zároveň je zkombinována s dalšími materiály, např. latexem, studenou či línou pěnou, kokoslatexem, biotextem, pružinami apod. Díky tomu získávají modely specifické vlastnosti a lze tak uspokojit nároky širokého spektra zákazníků. Matrace jsou k dostání v různých cenových relacích dle použitých materiálů a dalších parametrů. Nicméně vyloženě to nejsou matrace z PUR pěny, takže je obvykle najdete zařazené v jiných kategoriích.

Jádro matrace VISCO ORTOPEDIC je zhotoveno z komfortní PUR pěny a na ložnou plochu jsou použity paměťová pěna a studená pěna.

Není pěna jako pěna

Při výběru pěnové (PUR) matrace není úplně snadné rozlišit, který model vám bude vyhovovat. Záleží na vašich preferencích, co se tvrdosti týče, cenových možnostech, výšce matrace a dalších parametrech. Důležitou informací pro vás může být také hustota pěna. Možná si myslíte, že určuje pocit tvrdosti nebo měkkosti, nicméně ve skutečnosti souvisí s trvanlivostí a kvalitou materiálu. Jedná se v podstatě o dvě čísla, jež udávají hustotu v kg/m3. Všeobecně se můžete řídit pravidlem, že nejlepší je vybírat matraci s vyšší hustotou, neboť vám déle vydrží. Nejdéle vám vydrží typ s PUR pěnou o hustotě přibližně 28 kg/m3 a menším odporem proti stlačení. Takový model vám poskytne pohodlí, přičemž zůstane tvarově stálý po dlouhá léta.

Matrace z PUR pěny jsou mezi zákazníky oblíbené především pro svou nízkou cenu, dobré ortopedické vlastnosti a lehkou manipulaci.