Při výběru pěnových matrací narazíte na nespočet modelů skládající se z různých druhů pěn. Jedná se nejčastěji o PUR, paměťovou či studenou pěnu. Standartní polyuretanová pěna se začala vyrábět jako první. Časem se začaly zdokonalovat technologie s cílem vylepšit stávající vlastnosti. Proto se později vyvinula pěna studená, poté viscoelastická a různé obměny vycházející z PUR pěny.
PUR (polyuretanová, komfortní) pěna
Prošla podstatnými a významnými změnami, díky kterým jsou PUR matrace trvanlivější. Staly se zdravotně nezávadné a tudíž ideální alternativou pro dokonalý spánek. Mají bohatou historii a i nadále se řadí k velmi oblíbeným, především pro své výhodné cenové relace. Předně se hodí do dětských postýlek, kde představují tu nejlepší volbu. Moderní varianty těchto modelů jsou tvarovány do nopků, jež umožňují lepší prokrvení vrchní části pokožky, neboť dochází k lehké masáži.
Studená (HR) pěna
Studená pěna nemá nic společného s teplotou výsledné pěny. Tedy, že by byla studená. Název je odvozen od technologie, jakou vzniká. Jedná se o to, že se vypěňuje za studena a pomaleji než PUR pěna. Díky tomuto procesu vzniknou v této pěně větší buňky, díky čemuž je materiál prodyšnější a elastičtější. Matrace ze studené pěny mají vyšší životnost, jsou pružnější, tvarově stálejší a vyznačují se vysokou odolností proti proležení.
Viskoelastická (líná, paměťová) pěna
Vychází opět z PUR pěny a navazuje na studenou. Vzniká vypěňováním polymerů. Je to vlastně směs PUR a HR pěny, s tím, že je pro ni typická především vlastnost reakce na tělesnou teplotu. Jde o to, že pokud se povrch zatíží, pěna se přizpůsobí tělu a měkne pod ním. Jakmile se změní poloha, matrace začne stydnout a pomalu se vrací do původního stavu. Viskoelastická matrace je ideální pro komplexní relax a doporučuje se lidem po operacích s klouby, pro dlouhodobě ležící, neboť povrch nevytváří tlak na tělo a lze tak předcházet vzniku proleženin.
Čeho si všímat, když kupujete pěnovou matraci?
K pochopení rozdílu mezi pěnami slouží dva parametry – objemová hmotnost v kg/m3 a odpor pro stlačení, který se udává v kPa. První hodnota má vliv na životnost, únosnost a cenu matrace. Druhá určuje, která pěna je měkčí či tvrdší.
Standartní PUR pěna se používá hlavně tam, kde je požadován tvrdší povrch nebo se dává do tvrdších středů matrací. Pokud bychom chtěli získat matraci z PUR pěny, která bude mít dlouhou životnost, je nutné použít pěnu s vysokou objemovou hmotností, současně by se u této pěny ale zvedl i odpor proti stlačení a matrace by byla příliš tvrdá. Proto jsou na polyuretanové matrace použity pěny kolem 25 kg/m3 až 35 kg/m3. Problém s vyšší objemovou hustotou a větší tvrdostí řeší třeba studené pěny, které mohou mít první parametr vyšší, s tím, že bude matrace povrchově měkčí a příjemnější. U studených pěn platí, že i při vyšších hmotnostech pěn lze dosáhnout nižšího odporu proti stlačení.
Pokud vezmeme v potaz pouze matrace z PUR pěny, nejčastěji se setkáváme s kombinacemi jednotlivých PUR pěn, tzv. sendvičovými matracemi. Skládají z několika vrstev, podobně jako sendvič. Díky tomu si lze vybrat libovolnou tuhost matrace a dopřát svému tělu správnou oporu.